Unison’s elections for the Service Group Executives (SGE) are being held from 10 April to 18 May. It is clear that the Con-Dem government have declared war on the public sector and is intent on making public sector workers in particular pay for their financial crisis with jobs, wages, conditions and pensions.
These national attacks need a national response from Unison. The pension dispute has shown that Unison members will back a call for coordinated national strike action to defend pensions.
The Socialist Party believes that members should reject the pension deals and reinstate the national strike action, linking up with the teachers, civil servants and others, as the only way to force this government to back down.
In the SGE elections, please vote for the Socialist Party members below who are committed to building a fighting democratic union. You can only vote for the candidates in your service group or region.
- Local Government: Angie Waller, female seat Yorkshire/Humberside, Steve North, general seat North West, Mark Evans, general seat Cymru/Wales.
- Health: Adrian O’Malley, general seat, Yorkshire and Humberside, Len Hockey, general seat, greater London, Roger Davey, general seat, South West.
- Higher Education: Ivan Bonsell, general seat, higher education, South East.
- Community: Tony Aitman, general seat, North West.
Please also support the other left candidates standing; as in the full list below:
Community
Greater London General – Mary Powell
Health
London Female seat – Janet Maiden
London General seat – Len Hockey
North West Female Seat – Karen Reissmann
South West General Seat – Roger Davey
Yorkshire and Humberside General Seat – Adrian O’Malley
Higher Education
Eastern General Seat – Mark Dee Smith
London Female Seat – Molly ‘Cooper
London General Seat – Sandy Nicoll
South East General Seat – Ivan Bonsell
West Midlands General Seat – Matt Raine
Local Government
East Midlands General Seat – Richard Buckwell
London Female Seat – Marshajane Thompson
London General Seat – John McLoughlin
London Reserved Seat – Helen Steel
North West Female Seat – Andrea Egan
North West General Seat – Steven North
South West General Seat – Nigel Behan
West Midlands General Seat – David Hughes
Yorkshire and Humberside Female Seat – Angela Waller
Yorkshire and Humberside General Seat – Jim Board